Fieldco Teknik Servis Programı

Teknolojide yaşana baş döndürücü gelişmeler özellikle ticari faaliyet gösteren firma ve işletmelerin geleneksel yöntemlerini en kısa zamanda değiştirmesini zorunlu kılıyor. Dijital çağda kullanıma sunulan birçok teknoloji yazılımı hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, zamanın daha verimli bir şekilde kullanılmasını mümkün kılıyor. 17 yılı aşkın bir süredir internet teknolojileri konusunda önemli projelere imza atan ve dünyanın 18 farklı ülkesinde hizmet üreten fieldco, kullanıma sunduğu teknik servis programı ile bu alanda iş yapan işletmelere yeni bir dünyanın kapısını aralıyor.

Geleneksel yöntemlerle ve masa başında yapılan verimsiz iş üretimini canlandırarak, işin tüm aşamalarını mobil cihazlar üzerinden takip edebilmeyi mümkün kılan program, iş verimliliği ve personel yönetimi konularında önemli kolaylıklar getiriyor.

Fieldco Teknik Servis Yazılımı
Fieldco Teknik Servis Yazılımı

Teknik Servis Programıyla Neler Yapılabilir?

Yoğun iş trafiğine sahip bulunan ve geleneksel yöntemlerle çalışmayı sürdüren işletmeler zamanı daha verimli kullanmak isteseler de çağın gereği bu konuda istenilen verimi elde edemez. Elle yapılan form doldurma işlemleri, kâğıt üzerinde yapılan sözleşme ve servis anlaşmaları sağlam görünse de performans-verim sonuçlarına bakıldığında pek de başarılı sayılmaz. Gelişen ve değişen piyasa şartlarına uygun olarak düzenlenen ve hizmete sunulan birçok teknolojik yazılım ise, işlerin daha kısa süre içerisinde ve % 100 müşteri memnuniyeti ile sonlandırılmasını olanaklı kılar.

Fieldco Teknik Servis Programı
Fieldco Teknik Servis Programı

Bu tür ihtiyaçlara cevap vermek adına fieldco tarafından kullanıma sunulan teknik servis yazılımı sektörün ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayarak işletmelerin performans ve kazançlarını artırmaktadır. Tüm iş sürecini mobil cihazlar üzerinden ve anlık olarak takip etmeyi olanaklı kılan teknik servis programı

  • Dijital iş formu düzenleme
  • İş planlaması
  • Personel takibi
  • Ürün, depo ve stokların takip edilmesi
  • Sipariş takibi
  • Tahsilat takibi
  • Servis hak edişleri
  • Müşteri hak edişleri
  • Alt teknik servislerin yönetimi
  • Müşterilerin anlık bilgilendirilmesi gibi özellikler barındırmaktadır.

Program ayrıca, offline çalışma özelliği sayesinde bilgisayar bağlantısı olmayan yerlerde de işlerin aksamadan yürütülmesini olanaklı kılmaktadır. Türkiye’de kullanılmakta olan 17 ERP ve ticari yazılımla entegre bir şekilde çalışan program, personel verimliliği ve müşteri memnuniyeti konusunda önemli katkılar sunmaktadır.

Yorum yapın